Jak upinać firany na oknach?

Podstawowym zadaniem, jakie mają do spełnienia firany, jest ochrona pomieszczeń przed przegrzewaniem się i zbyt dużą ilością światła słonecznego, a także przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz. Nie wolno jednak zapominać o tym, że każda osłona okienna – w tym także firany – odgrywa jeszcze jedną ważną funkcję, a mianowicie dekoracyjną.

Praktyczne akcesoria

Firany to najbardziej klasyczna osłona okienna. Wykonywane są z różnych materiałów, m. in. z szyfonu, tiulu, organzy czy z muślinu. Każdy z tych materiałów odznacza się określonymi właściwościami, nadając tym samym całej aranżacji wnętrza odpowiedni ton. Mając na uwadze ten właśnie aspekt, warto pomyśleć nad skorzystaniem z rozmaitych akcesoriów służących do upinania firan – mowa tutaj o ozdobnych klamrach oraz o klipsach magnetycznych. Pozwalają one na uzyskanie niezwykle interesujących efektów, a przy okazji utrzymują firany w ryzach.
Wspomniane akcesoria najlepiej sprawdzają się przy cienkich firanach oraz przy lambrekinach. Jeżeli ktoś preferuje ciężkie, zamaszyste zasłony, wówczas musi skorzystać z innych rozwiązań takich jak np. sznury z chwostami służące do przewiązywania tkaniny czy metalowe rozety, które przymocowuje się do ściany.

Tutaj dowiesz się jak odpowiednio dbać o żaluzje do okien i inne akcesoria okienne.

Klamry i klipsy

Ozdobne klamry do firan przypominają spinki do włosów. Pozwalają one na spięcie zarówno całej firany, jak i tylko jej udrapowanego fragmentu. Uzyskanie odpowiedniego efektu przy pomocy klamry nie jest skomplikowane – można dowolnie kombinować z ułożeniem firany, marszczyć ją, układać w fale itp. akcesoria te nadają się do wielu typów zasłon, w tym także do wyjątkowo ozdobnych zasłon sznureczkowych, które są niejednokrotnie wykorzystywane w aranżacjach wnętrz. Bardzo ciekawie prezentują się klamry własnoręcznie zdobione – to wyjątkowa i unikalna dekoracja.
Sporą popularnością cieszą się również klipsy do firan. Dostępne są w różnych wariantach, np. metalowych kostek. W środku znajdują się magnesy o bardzo silnych właściwościach przyciągających. Dzięki temu doskonale radzą sobie z utrzymaniem nawet większej ilości tkaniny.

Leave a Reply