Dekoracje komunijne – sprzedaż internetowa

Jakiś czas temu zrobiliśmy analizę rynku i sprzedaży w internecie na przykładzie konkretnego produktu, który w tamtym przypadku były ozdoby ślubne. Tym razem przygotowaliśmy nową, kolejną analizę, ale także przeprowadzoną w tym samym aspekcie. Tak więc udostępniamy analizę bardzo pokrewnego produktu jakim są dekoracje komunijnelink do kategorii produktowej tych dekoracji w sklepie internetowym, aczkolwiek sama analiza jest zgoła odmienna. Jest to dopiero 2 nasza analiza tego typu, więc i w tym przypadku prosimy o Państwa zrozumienie… i łagodną krytykę…

Zatem zacznijmy – po dokładnym przyjrzeniu się temu rynkowi, jak i samemu produktowi jakim są dekoracje komunijne, można uznać,  że tego rodzaju typowe i stricte dedykowane dekoracje komunijne są znacznie mniej popularny towerem w sprzedaży internetowej niż wspomniane na wstępie dekoracje ślubne. Wynika niewątpliwie z faktu, że popyt na nie jest zdecydowanie mniejszy i nie tak stały jak w przypadku ostatnio analizowanego produktu.

Podstawowe (naszym zdaniem) przyczyny ograniczających popyt na dekoracje komunijne:

1. Sezonowość sprzedaży – dekoracje komunijne to typowy przykład towaru sezonowego… Popyt na nie pojawia się głównie w okresie poprzedzającym czas, w którym organizowane są u nas Komunie Święte. Z tego też powody sklep nie może ograniczyć swojej oferty jedynie do dekoracji komunijnych, ponieważ nie przetrwa na rynku, a tego rodzaju specjalizacja okazałaby się raczej błędnym założeniem.

2. Wzrost dochodów w ciągu ostatnich kilku latach wywołał tendencję, że coraz częściej korzystamy z wynajętych lokali podczas organizacji komunii, a takim wypadku nie stosuje się raczej prawie żadnych dekoracji komunijnych.

3. Nie ma także u nas mody na ozdabianie pomieszczeń na takie imprezy jak komunia, w przeciwieństwie do organizacji wesela/ślubu. Najczęściej większość osób wykorzystuje tylko drobne dekoracje komunijne. Aczkolwiek powoli się to zmienia na wzór krajów zachodnich, w których dominującą religią jest Chrześcijaństwo, a komunie są nieco bardziej wystawne. Jednakże z drugiej strony kraje zachodnie charakteryzuje z kolei zdecydowanie mniejsza religijność społeczeństwa niż u nas, zatem popyt w takich krajach jest również ograniczony na takie towary.

Mimo sezonowości i dosyć niskiego popytu, dekoracje komunijne są sprzedawane w internecie. Jest niewielka grupa sklepów internetowych, które oferują różne rodzaje specyficznych dekoracji komunijnych. Rynek ten można by także sklasyfikować nieco inaczej i sformułować inny podział na kilka podgrup, ale nie będziemy tego robić ponieważ niczego by to nie wniosło nowego do tej analizy…

Popyt na dekoracje komunijne tworzą także, na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdyż kościoły zawsze są dekorowane na komunie i stanowią podstawową część całego popytu na dekoracje komunijne.

W internecie jest dużo ciekawych projektów sklepów internetowych – wielobranżowych, które mogły by sprzedawać takie produkty, jednak wyspecjalizowanych w sprzedaży tego typu towarów jest raczej niewiele.

Leave a Reply