Lokaty Bez Konta: jak to jest z tym oprocentowaniem.

Banki bombardują nas ostatnio reklamami coraz to wyżej oprocentowanych lokat bankowych. Najlepsze są oczywiście lokaty bez konta, czyli takie które nie wymagają otwierania konta w danym banku i można je założyć bez konta osobistego. Są jednak często słabiej oprocentowane od tych wymagających zakładania konta w danym banku. Poza tym często podawane w reklamie oprocentowanie lokaty bankowej odbiega nieco od realnego oprocentowania, które otrzymujemy w efekcie po zakończeniu lokat. Mamy różne rodzaje lokat bankowych – ostatnio modne lokaty promocyjne, lokaty progresywne, czy też tak zwane lokaty z funduszem.

znak procent i stos monet po 5 zł

Lokaty progresywne charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, czyli w początkowych miesiącach mamy o wiele niższe oprocentowanie niż w tych końcowych – w reklamie zwykle podawany jest oprocentowanie z tego ostatniego miesiąca przed zamknięciem lokaty, czyli te najwyższe. W efekcie dostajemy realnie oprocentowanie uśrednione z wszystkich miesięcy które jest niższe od tego z ostatniego miesiąca.

Lokaty z funduszem, często nazywane też lokatami inwestycyjnymi, to połączenie depozytu w formie lokaty oraz inwestycji w jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Oczywiście część kapitału zainwestowana w funduszu inwestycyjnym obarczona jest ryzykiem inwestycyjnym. Tym bardziej przy obecnej sytuacji na giełdzie.

Oprocentowanie lokat bankowych jest priorytetem przy wyszukiwaniu formy ulokowania oszczędności bez ryzyka. Jednak aby wybrać tę najlepszą na daną chwilę warto zdobyć nieco wiedzy na temat zabiegów marketingowych stosowanych przez banki i rodzajów lokata. Dość szczegółowo opisuje ten problem artykuł oprocentowanie lokat bankowych w serwisie Investor.

Ten temat często jest poruszany przez serwisy związane z finansami i ekonomią. Warto więc poczytać co nieco na ten temat by uniknąć rozczarowań. Banki niewątpliwe nic nie dają za darmo.

Aktualizacja:

Od czasu napisania artykułu sytuacja na rynku lokat się mocno zmieniła. Obecnie mamy już bardzo nisko oprocentowane lokaty. Rada Polityki Pieniężnej jak zapowiedział prezes NPB nie zamierza w najbliższym czasie podnosić stóp procentowych. Dlatego oprocentowanie lokat raczej nie będzie rosło. Pod tym linkiem najdziecie jeszcze kilka promocyjnych lokat z w miarę wysokim oprocentowaniem https://antyhaczyk.blogspot.com/2016/03/najlepsze-lokaty-bez-konta.html. Lokaty w większości banków już niestety nie chronią nawet przed inflacją, która nadal rośnie. Najlepszym rozwiązaniem są teraz obligacje skarbowe z oprocentowaniem zmienny oparty o poziom inflacji, ale opłacalne są tylko te wieloletnie. Krótko okresowe są zbyt nisko oprocentowane w stosunku do najlepszych lokat. Dlatego jeżeli chcemy ulokować pieniądz na krótki okres poniżej 2 lat to nadal lepsze są lokaty, tylko trzeba poszukać promocyjnych z oprocentowaniem powyżej inflacji.

Leave a Reply