Samodzielne projektowanie ogrodu. O czym warto pamiętać?

Piękny ogród może być dziełem przypadku. Najlepiej jednak przeznaczyć chwilę na jego zaplanowanie. Jak można samodzielnie zaprojektować ogród, aby wyglądał ładnie i był funkcjonalny?

Ogród może pełnić różne role. Często jest on ozdobą wokół domu, ale również może być on miejscem do wypoczynku, zabawy, może posłużyć do posadzenia w nim warzyw i drzew owocowych.

Warto zatem poświęcić czas na to, aby przygotować udany projekt ogrodu, który będzie mógł spełnić wszystkie stawiane przed nim wymagania. Od czego zacząć?

Wykonaj projekt wstępny

Do projektowania i urządzenia ogrodu warto jest zatrudnić profesjonalną firmę ogrodniczą

Nie trzeba być projektantem, aby samodzielnie przygotować projekt ogrodu. W tym celu wystarczy zwykła kartka papieru, ale można także zastosować dostępne w sieci programy komputerowe.

W projekcie należy uwzględnić wymiary ogrodu oraz znajdujące się w nim elementy architektoniczne, na przykład bramę i furtkę, garaż, wejście do domu wraz ze ścieżką, taras. Jeśli w ogrodzie nie znajdują się jeszcze wszystkie elementy małej architektury, na przykład ścieżki czy taras, także należy je wytyczyć.

Na bazie takiego projektu będzie można następnie dobrać wszystkie potrzebne do niego produkty.

Wybierz idealny styl swojego ogrodu

Przydomowy ogród może posiadać różne style, dlatego warto zapoznać się z ich wyznacznikami, aby stworzyć taki ogród, który będzie wyglądał atrakcyjnie, harmonijnie i będzie wspaniałą wizytówką.

Warto także pamiętać o tym, że konkretny rodzaj stylu ogrodu będzie nie tylko oznaczał dominację określonych roślin i elementów architektonicznych, ale również będzie wpływał na czas poświęcony na jego pielęgnację.

Popularne style ogrodowe:
ogród nowoczesny – prosty, geometryczny, uporządkowany ogród, często posiada dużo krzewów, rośliny mają ograniczoną paletę kolorystyczną, ma równe trawniki, przestrzenie brukowane, wysypane żwirem
ogród angielski – romantyczny ogród w stylu wiejskim, pełen kolorowych kwiatów, wydaje się nieuporządkowany, posiada rustykalne ścieżki, murki z kamienia
ogród orientalny – nawiązujący swoim stylem do orientalnych wpływów, zawiera egzotyczne rośliny, często posiada oczka wodne
ogród francuski – uporządkowany ogród o klasycznym stylu, w którym dominują przede wszystkim efektowne żywopłoty o geometrycznych kształtach, a także inne geometryczne formy, na przykład kwietniki, ścieżki
ogród śródziemnomorski – zawiera charakterystyczne dla śródziemnomorskiego klimatu rośliny, wysypywane żwirem ścieżki, kwiaty i krzewy sadzone w donicach, eleganckie mury i inne detale z kamienia
ogród naturalny – ogród, w którym dąży się do maksymalnej naturalności, rośliny nie są formowane lub są formowane w małym stopniu

W sieci można znaleźć wiele przykładów poniższych stylów ogrodów, co pozwoli w doborze tego najlepszego.

Dobieraj odpowiednie rośliny

Firmy projektujące i urządzające ogrody mają bardzo często dobre ceny na naprawdę ciekawe i nie powtarzalne rośliny ogrodowe

Aby samodzielnie przygotowany ogród prezentował się atrakcyjnie, powinien być on również wypełniony właściwie dopasowanymi do niego roślinami.

Te dobieramy do wybranego stylu ogrodu, a także do konkretnych funkcji, jakie ma on pełnić. Również konieczne jest wzięcie pod uwagę warunków glebowych i oświetleniowych panujących na stanowiskach przeznaczonych do nasadzeń.

Warto dobierać rośliny różnorodne, które będą jednak pasowały do siebie. Rośliny sadzi się piętrowo, czyli od najmniejszych aż do tych największych. Należy pamiętać też o zachowaniu odpowiednich odstępów pomiędzy roślinami, aby w przyszłości, gdy urosną, nie zabierały sobie nawzajem miejsca.

Zatem samodzielne zaprojektowanie i wykonanie ogrodu nie musi być skomplikowaną czynnością. Wystarczy tylko trochę czasu, aby przygotować i wcielić w życie udany plan na piękny ogród!

Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie profesjonalnego ogrodnika, który zajmuje się zielenią wokół domów to sprawdź ofertę tej firmy – Pielęgnacja ogrodów Szczecin Ogrody.duno.pl

One Reply to “Samodzielne projektowanie ogrodu. O czym warto pamiętać?”

  1. Żeby samodzielnie zaprojektować i pielęgnować własny ogród trzeba mieć przede wszystkim dużo czasu i pasję. W każdy centymetr naszego ogrodu trzeba włożyć serce i kupę pracy. Nawet stosunkowo nie wielki ogród to przecież kilkaset najróżniejszych drzewek, krzewów, kwiatów… Każdą roślinkę trzeba zasadzić do gruntu bardzo dokładnie i delikatnie. Wszystko to zajmuje duuuużo duuuużo czasu i jeśli jesteś zapracowanym człowiekiem to lepiej znajdź sobie profesjonalną firmę typu pielęgnacja ogrodów szczecin.

Leave a Reply