Zarabianie na kartkach świątecznych

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i, jak co roku, już w listopadzie pojawiają się pierwsze świąteczne sklepowe wystawy i promocje w hipermarketach. Bardzo lubię te święta, ale niezmiernie denerwuje mnie ich komercjalizacja.

Właściwie coraz częściej zapominamy, z jakiego powodu spotykamy się z rodziną przy wigilijnym stole, bo najważniejszą rolę odgrywają prezenty. Wszyscy biegają za pięć dwunasta po przepełnionych sklepach i kupują to, co zostało. W tym pędzie nie znajdujemy już czasu na jakąkolwiek refleksję i zadumę. Rzadko które dziecko, zapytane o to, dlaczego mamy w domu choinkę i skąd wzięły się wszystkie tradycyjne potrawy i zwyczaje, potrafiłoby udzielić poprawnej odpowiedzi.

Głupio naśladowane amerykańskie wzorce zacierają  piękno naszej polskiej tradycji, czego dowodem może być zniesienie wigilijnego postu dla tych, którzy bez mięsa żyć nie potrafią. Teraz w cenie jest zagraniczna wycieczka do ciepłych krajów, a nie spotkanie przy stole z najbliższymi. A kartki świąteczne (Kartki.duno.pl), które kiedyś wysyłano na wiele dni przed świętami, zostały zastąpione krótkim smsem lub szablonową e-kartką, wysyłanymi w czasie wigilijnej wieczerzy. Niektórzy rozkręcają na tym niezłe biznesy i jest to ich sposób na zarabianie w internecie na kartkach świątecznych. Kto pamięta, kiedy ostatnio otrzymał za pomocą poczty zwykłe kartki noworoczne?

Leave a Reply